niedziela, 4 lutego 2024

Bardzo intensywna dekada

Ja nie wiem, jak on zdołał dokonać tego wszystkiego w ciągu jednej dekady! Mówię o Piotrze Sarminim. Kiedy przyjeżdżał na desce do SOS-u (rzadziej niż codziennie), sprawiał wrażenie wyluzowanego. A tutaj taka mobilizacja!  

Najpierw został rekinem biznesu. Jeszcze w czasach licealnych (2012-2013) wymyślił i wprowadził w życie unikatowy projekt LONG TRIP. W ramach projektu powstał najdłuższy tor skimboardowy w Polsce, a także wypożyczalnia longboardów i sklep. Pozyskał dla tego projektu partnerów biznesowych i sponsorów. Napisał oferty dla klientów i teksty promocyjne. Nawiązał kontakty z mediami. Współpracował z właścicielami i menadżerami najpopularniejszych w stolicy miejsc rekreacyjnych i klubów (Plaża Wilanów, Miasto Cypel, Temat Rzeka).

Przez dwa lata (2013-2015) prowadził stronę internetową www.longboardmania.pl. Zamieszczał tam wywiady, recenzje i artykuły o tematyce sportowej. Wspierał organizację „sportowych” gier miejskich (żyłkę redaktorską szlifował zresztą już w SOS-ie, administrując jego nieformalnym profilem fb). Doświadczenie redakcyjne przydało mu się podczas uniwersyteckich studiów na wydziale filologii polskiej (2014-2017). Został wtedy na jeden rok akademicki (2015/2016) redaktorem naczelnym czasopisma „UWAŻAJ”. Był to ambitny magazyn społeczno-kulturalny studentów polonistyki o kilkutysięcznym nakładzie. Piotr zdobył od władz uniwersyteckich dofinansowanie na rozwój „UWAŻAJ” (kilkanaście tysięcy złotych!). Starał się prowadzić zespół w stronę profesjonalizmu. Zapełniał łamy tekstami wydziałowych indywidualności.

Odkrył też w sobie żyłkę nauczycielską. Jeszcze w czasie studiów zaczął udzielać korepetycji. Od roku 2019 prowadzi w firmie „Galileusz” autorskie zajęcia przygotowujące uczniów do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Rok później podjął się pracy nauczyciela języka polskiego w prywatnej, dwujęzycznej szkole podstawowej „Wonderful Years School”. Również od 2020 r. bierze udział w działaniach BAGATELI 6K. Jest to prywatna szkoła językowa i zarazem eksternistyczna placówka edukacyjna, skoncentrowana na potrzebach uczniów przygotowujących się do egzaminów państwowych.

Jakimi metodami pracuje Piotr? Sięgnąłem po  zamieszczone w sieci opinie:


„Uczęszczałem na zajęcia grupowe prowadzone przez Pana Piotra w szkole „Galileusz” od września do maja. Były to najlepsze lekcje polskiego, jakich doświadczyłem. Zabawne gry, wciągające dyskusje, interaktywne quizy, nacisk na kreatywne pisanie. Bardzo dobrze wspominam te zajęcia. Szczerze polecam!”

„Pan Piotr pomógł synowi w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Szczególnie warto podkreślić profesjonalne podejście, dużą elastyczność pracy dostosowaną do potrzeb dziecka, dodatkowe prace domowe - zawsze sprawdzone i opatrzone komentarzem, a także wyjście poza standardowe nauczanie szkolne i stworzenie atmosfery do samodzielnego myślenia. Warto dodać umiejętność zbudowania dobrej relacji z synem.”


Najnowsza (2023) inicjatywa edukacyjna, w której Pan Piotr bierze udział, to zarządzany przez spółkę Come True Sarmini&Kisiel kanał Youtube „www.miedzypunktami.pl” czyli „interaktywna droga do egzaminu  ósmoklasisty”.

Pisze namiętnie, prawie od zawsze. Posługuje się słowem równie sprawnie jak deskorolką. Bez problemu poprowadzi bloga. Jego blog „Czarny kajet” (istnieje od 2017 roku) zahacza o „tematykę miejską i zbiera skrajne doświadczenia pokolenia milenialsów”.  Poemat? Gotowe („Mięsopust”, 2021). Proza? Proszę bardzo. Zaraz, zaraz. Proza? Tak. Piotr Sarmini opublikował dwie książki. Pierwsza z nich to debiutancka powieść „Bez przekazu” (2018). Jej akcja dzieje się w Polszawie. Trójka bohaterów spotyka się na drodze poszukiwania tożsamości i budowania karier. Krytycy pisali o awangardowych poszukiwaniach językowych i próbie opisu aktualnej psychosfery pokolenia lat 90. Książka jest atrakcyjna również dla miłośników hip-hopu, gdyż zawiera wiele nawiązań do muzyki i kultowych postaci warszawskiej sceny hip-hopowej. Uzyskała wyróżnienie w konkursie literackim im. Bolesława Faca. Sam autor określa ją jako pop-awangardową.


W roku 2023 ukazała się rzecz zatytułowana „Uchodząc”. W materiałach promocyjnych czytamy:


„Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o rozdzielonych granicami i wojną braciach, których połączyć mogą tylko wiara i determinacja. Kiedy warszawski pisarz Nikodem Nagi kontempluje sukces ostatniej powieści, jego przyrodni brat z Syrii walczy o życie w znojach uchodźczej podróży przez południe Europy.”


A tu ocena literaturoznawcy, profesora Tomasza Mizerkiewicza:


„Świetnie wypada ten pomysł na autotematyzm, gdzie powstającą książkę komentuje brat Syryjczyk. Książka jest bardzo zabawna, jest undergroundowa w najlepszym tego słowa znaczeniu, bezkompromisowa, bezczelna, zuchwała - tak teraz tego brakuje.


Jak to jest być pisarzem-milenialsem? Piotr widzi to tak:


„Każdy człowiek jest z natury leniwy. Pisarz dzisiejszy, dla którego wyrażanie siebie i rejestracja obserwowanych zjawisk nie jest koniecznością, jaką musiała być dla Horacego i Herodota, a ekstrawagancją, jest tej leniwości najjaskrawszą emanacją. Współczesny świat nie oczekuje pisarzy, ma już dość labiryntów narracji, w których łatwo się pogubić; każde dodatkowe pióro zwiększa jedynie powszechny niepokój. Pisarz nadaktywny tworzy zagrożenie, szczególnie wśród kolegów.”

Piotr Sarmini. Przedsiębiorca. Piarowiec. Nauczyciel. Pisarz. Człowiek nadaktywny.


Fotografie pochodzą z różnych zasobów Internetu.






















2 komentarze: